fbpx
Жінка та сонце: хто кого?
182

Чому після поїздки на південь потрібно відразу ж відвідати гінеколога? Мало хто про це знає, але для жіночого організму перебування на сонці – не лише гарна засмага. Це стрес. Гадаєте, тільки для шкіри? Ні, навіть для внутрішніх органів – аж до бурхливої гормональної перебудови.

Чому ми старіємо від сонця192484

У сонячних (ультрафіолетових) променів мала довжина хвилі. Зате, за зворотним принципом – величезна енергетика. Знаєте, є вираз: «Ти що, перегрілася на сонці?» Варто лиш побути під прямим ультрафіолетом довше, ніж передбачалося – старіє не лише шкіра. Під ударом – внутрішні органи, гормональний фон, настрій жінки, її психологічна рівновага.

Чому так відбувається? Ультрафіолет проникає під тканини шкіри на 1 мм, а іноді – до 2 мм. А енергетика у нього просто неймовірна. Якщо з сонцем «переборщити», крихітні білкові молекули починають бурхливий розпад. Це називається фотолізом. Організм починає виробляти безліч біологічно активних медіаторів (серотонін, гістамін). Кровотік розносить їх по всьому організму, створюючи ланцюжок несподіваних і неконтрольованих реакцій внутрішніх органів – і нервової системи.

Сонце та шкіра

Легке почервоніння шкіри – вже опік. Жінка змастила хворе місце кремом і забула. Але невдовзі проявляється відкладена реакція (через роки різко атакують хвороби). Або ж реакція миттєва: шкіра облазить, з’являються ранні зморшки, пігментація. Особливо це стосується вагітних, організм котрих особливо вразливий.

Ультрафіолет може змінювати і ДНК (клітини-носії спадкових генів). Якщо ви дотримувалися правильного сонячного режиму – ефект радує: зникають прищі, шкіра стає рівнішою, колір – кращим. Не втримались від тривалої засмаги, а потім повторили «подвиг» – здорові клітини можуть поступово мутувати на ракові. На думку дослідників, такі негативні зміни провокують повторні сонячні опіки.

Сонце й жіночі груди

Під прямими сонячними променями загострюються жіночі захворювання. Особливо це стосується незахищених ділянок шкіри. Загоряючи топлес, на додачу до гарної рівної засмаги жінка отримує специфічний сонячний удар – по сосках. Мастопатія, яка тихенько чекала на свій час, виявляє себе у всій красі. Можуть дати про себе знати фіброаденома молочної залози, папіломи.

Сонце та менструальний циклestrogen

Особливо небезпечно загоряти в період підвищення рівня статевого гормону – естрогену. Це відбувається з 1 по 5-й день менструального циклу. Прогестерону, що виробляється яєчниками, у жінки стає менше. А естрогену – більше.

Сонце провокує гормональну бурю. У жінки різко змінюється настрій, з’являється швидка стомлюваність. Її дратують навіть невинні речі: чоловік подивився не так, дитина побігла не туди, «… і взагалі, дайте мені спокій!» Важлива порада: у критичні дні уникайте прямих сонячних променів, більше відпочивайте. Бажано спати стільки, скільки вам потрібно для повноцінного відпочинку.

Організм втрачає кров, заліза в ній стає менше, захисні сили слабшають. Головний мозок через ослаблення кровотоку недоотримує поживних речовин і кисню, що переноситься кров’ю. У жінки виявляється забудькуватість не для її віку: «Навіщо я туди пішла і що хотіла зробити?». У деяких країнах Європи в ці дні дамам надають відпустку – рівно за кількістю днів місячних. У нас ні. Тому потрібно поберегти себе й не посилювати ослаблений стан «підсмажування» на сонці.

Сонце та репродуктивні органи

Яскраве світило провокує надчутливість жіночих статевих органів. Вони болісно реагують на гормональні коливання. Особливо яєчники, що виробляють статеві гормони, молочні залози, матка.

Через активність ультрафіолету, що проникає до організму, й підвищеного виробництва естрогенів може збитися менструальний цикл, з’являється біль під час місячних. Це пояснюється підвищеним рівнем простагландинів, що викликають скорочення матки. Загострюються такі захворювання, як ендометріоз, фіброміома, міома. Якщо вони вже турбували вас раніше, не зловживайте засмагою.

Як засмагати правильно?

Не варто відмовлятися від сонця повністю. Ультрафіолет допомагає шкірі синтезувати вітамін D, який покращує стан шкіри й допомагає уникати депресії. Сонячні промені у розумних дозах стимулюють кровообіг, активізують гормон серотонін, що поліпшує роботу нервових клітин і зокрема – головного мозку.

Коли варто засмагати?

Золоте правило – до 10 ранку або після 16.00. Але правило може мати винятки: варіюйте час, коли бачите, що сонце надто вже припікає.

Скільки засмагати?

Почніть з 15 хвилин, потім поступово збільшуйте тривалість засмаги на 5-10 хвилин. Але не стійте під сонячними променями більше години поспіль.

У чому засмагати?

Чергуйте красивий купальник з вільним одягом з натуральної тканини, що відмінно провітрюється і вбирає вологу. Пам’ятайте про капелюх або панаму: голова повинна бути захищеною, щоб уникнути сонячного удару. Окуляри захистять повіки й допоможуть уникнути передчасних зморшок.

Як засмагати шкідливо?krem

Якщо ви щойно вийшли з води й відразу ж підставили тіло під палке сонце, чекайте опіку. Маленькі крапельки – інструмент заломлення сонячних променів. Бачили, як розпалюють вогонь, підставивши збільшувальне скло під промінчик сонця? Водяні краплі грають роль лупи. Промокніть тіло рушником, потім обсихайте.

Як захиститися від сонця

Зверніть увагу на тюбик із сонцезахисним кремом. Чим більше число біля індексу SPF (15, 20, 30, 40), тим краще. Помножте його на 15 – отримаєте хвилини, протягом яких крем вас дійсно захищає. Намазуйте його за півгодини до засмаги й відразу ж після купання, бо тонкий шар змивається у воді.

Заплануйте візит до лікаря-гінеколога після поїздки на курорт. Це допоможе уникнути загострення захворювань, про які ви навіть не підозрювали.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2016
AndriiDev