fbpx
Лабораторна діагностика

Лабораторна діагностика (ЛД) – це спектр методів для аналізу стану організму за допомогою технічного обладнання. Головне завдання лабораторної діагностики – визначити патологію або її відсутність. Лабораторні аналізи беруть у всіх пацієнтів. Приклади ЛД: ультразвукова діагностика, ендоскопія, рентгенодіагностика та ін.

Біохімічні дослідження

Біохімічні дослідження (БІ) – вид лабораторних досліджень, що визначають, наскільки велика в організмі концентрація продуктів обміну і хімічних речовин. До БІ відносяться аналізи крові, сечі, слини, мазки та інші.

Біохімічні дослідження призначають для:

  • Діагностики.
  • Скринінгів.
  • Прогнозування перебігу захворювання.
  • Оцінки ефективності курсу лікування.

Ревматоїдна панель

Ревматоїдна панель – це комплекс аналізів крові (імунологічних) з метою виявлення фактора ревматизму, а також антитіл до о-стрептолізину. Ревмопроби – самостійний аналіз або частина обстеження лікаря-імунолога. Метод широко використовують для виявлення захворювань суглобів, оцінки активності артриту, для підбору оптимального методу лікування.

Інфекції, що передаються статевим шляхом

27357Інфекції, що передаються статевим шляхом – скорочено ІПСШ. Це інфекційні захворювання, що виникають шляхом статевого контакту: гонорея, сифіліс, донованоз, трихомоноз. Частина ІПСШ не передається статевим шляхом: ВІЛ/СНІД, гепатити груп С,В, хламідіоз. Досліджується мікоплазма, уреаплазма, трихомона та ін.

Захворювання ШКТ

Захворювання ШКТ діагностуються шляхом лабораторних і біохімічних досліджень. Діагностика визначає: синдром подразненого кишечника, дивертикуліт, целіакії, хворобу Крона, виразкову хворобу, непереносимість лактози, грижі, панкреатит, холецистит, гастрит та інші захворювання. Найпоширеніший з них – хронічний гастрит.

Під час досліджень визначають наявність бактерій, лямблій, гліадину, опістархії, аскарид і т.ін.

Інші інфекції – ті, що передаються не статевим шляхом, а повітряно-крапельним шляхом, внаслідок користування спільними речами, потрапляння вірусу в організм людини.

У ході досліджень аналізують вірус кліщового енцефаліту, Епштейна-Барр, визначають наявність хламідій, мікоплазми, борелія, туберкульозної палички та ін. Діагностують захворювання: гепатит усіх груп, туберкульоз, вірусну інфекцію Епштейна-Барр, особливо у дітей, мікоплазмоз, хворобу Лайма та ін.

Анемія

1386263255_uluchshit-krovoobraschenieАнемія з грецької перекладається як «нестача». Термін стосується нестачі крові, або недокрів’я. Характеризується групою клінічних синдромів, де головний показник – зниження рівня гемоглобіну і зменшення кількості еритроцитів. Анемія може бути симптомом інших, ще серйозніших захворювань. Діагностуються компоненти крові та мікроречовини: фолієва кислота, феритин, трансферин та ін.

Гормони

Гормони – хімічні речовини з високою біологічною активністю. Їх виділяють ендокринні залози в кров і тим самим впливають на стан усіх органів і систем, загальне самопочуття людини. Діагностуються гормональні порушення шляхом діагностики щитовидної залози, нирок, наднирників, печінки, окремих тканин та ін. Гіперфункція – це виробництво гормонів вище за норму, гіпофункція – нижче за норму. Обидва стани призводять до порушення життєдіяльності та різних захворювань.

Панель діабету

Цукровий діабет відрізняється високим вмістом цукру в крові та сечі. Панель діабету передбачає діагностику антитіл, наприклад: Антитіла IgG по відношенню до рецепторів ТТГ (АРТТГ), рівень гліколізованого гемоглобіну, інсуліну, С-пептидів, фруктозаміна та ін.

Панель остеопорозу

Діагностика остеопорозу включає набір спеціальних аналізів крові. Вони дають лікареві можливість оцінити стан фосфорно-кальцієвого обміну і вчасно виявити остеопороз на ранніх стадіях. Це захворювання найчастіше турбує жінок у менопаузі, з високим рівнем навантажень, спортсменів. Діагностика остеопорозу рекомендована 1 раз на рік всім людям після 40 років, незалежно від статі.

Серцеві біомаркери

Серцеві біомаркери допомагають діагностувати кардіологічні захворювання у людей з болями в грудях, утрудненням дихання і підозрою на гострий коронарний синдром. Серцеві біомаркери призначаються як самостійний або допоміжний вид діагностики. Він доповнює інші тести: цифрову ЕКГ, вимірювання активності різних ферментів. Найпоширеніші серцеві індикатори – міоглобін, Тропонін I, гомоцистеїн, Креатинфосфокиназа та ін.

Показники росту

Показники росту належать до показників фізичного розвитку людини. Низькорослим дітям рекомендується проходити діагностику рівня тироксину, гормону ТТГ і антиреоїдних антитіл, оскільки вони безпосередньо впливають на ріст і розвиток дитини. Лікар-діагност отримує важливу інформацію про зростання і пов’язані з ним захворювання, визначаючи рівень соматотропного гормону (СТГ) і somatomedin-С. З допомогою цих лабораторних досліджень вчасно виявляють інфекційні, запальні захворювання і приховані онкопроцеси, а також нирковий тубулярний ацидоз.

Маркери запалення

Маркери запалення (протокальцитонін, фруктозамін та інші) передбачають комплексне обстеження: аналізи крові, що визначають фазу білка (особливо гостру) і маркери запалення. При гострих запальних процесах кількість білка в крові збільшується. Діагностика дозволяє виявити запалення на ранній стадії, коли інші показники все ще в нормі.

Прокальцитонін

Прокальцитонін (ПКТ) – це ранній попередник маркера кальцитоніну. Їх синтезують С-клітини ендокринного органу – щитовидної залози. Підвищення рівня в крові прокальцитоніна свідчить про невірусні інфекції, часто приховані. Значне підвищення прокальцитоніна може свідчити про важкий бактеріальний сепсис та септичний шок.

Курс лікування коригують, досліджуючи рівень ПКТ. Якщо його концентрація підвищується – прогноз несприятливий, і навпаки. При гострому панкреатиті ПКТ допомагає виявити ризик інфекційних ускладнень і спрогнозувати інші ризики.

Пренатальна діагностика

Пренатальна діагностика – це допологова діагностика. Термін складається з двох латинських слів: ргае — попереду, natus — народження. Для обстеження вагітної проводять діагностичні процедури, щоб виявити аномалії розвитку плоду, в тому числі генетичні, і оцінити його стан. Пренатальна діагностика дозволяє діагностувати хворобу Дауна і дозволити батькам вчасно прийняти рішення про пологи. Для дослідження беруть кров з пуповини плода, зразки біляплодних вод, плаценти, хоріона. При інвазійних методах не зачіпають ділянку матки. Це скринінг материнської сироватки, гінекологічні мазки, УЗД плода, плаценти і т. д.

Аутоиммунные заболевания

Аутоімунні захворювання або порушення – захворювання, при яких значно знижений імунітет. Він спрямований не проти хвороботворних мікробів, а проти самого організму людини. Якщо аутоімунні тіла з’єднуються з комплементом і автоантигеном, в організмі розвиваються запальні процеси.
Діагностика дозволяє виявити наявність та стан антитіл і визначити такі захворювання: розсіяний склероз, аутоімунний міокардит, системна червона вовчанка, кардіоміопатія, ревматоїдний артрит та інші.

Онкологічні маркери

Онкологічні маркери – виробляються пухлинними клітинами речовини. Вони відрізняються від здорових клітин структурою і кількістю. Після лікування онкопухлин ВООЗ рекомендує проводити аналізи на онкомаркери 1 раз на місяць протягом року, протягом другого року – 1 раз на 60 днів і протягом третього року – 1 раз на 90 днів. Динаміка змін важливіша, ніж концентрація онкомаркерів.

Найпоширеніші та найнеобхідніші аналізи на онкомаркери: раку передміхурової залози, молочної залози, підшлункової та жовчних шляхів, а також первинного раку печінки, дрібнокліткового раку легень та нейробласти у дітей.

© 2016
AndriiDev